Domů / Ekonomika / Kypr a jeho poselství

Kypr a jeho poselství

(Aktualizováno 25. 3.) V posledních dnech se velmi hovoří o Kypru a jeho ekonomické krizi. Ne že by se o krizi běžně nemluvilo, ale na Kypru se děje cosi výjimečného.

Nedávno přišla média s řadou zpráv o tom, že se Kypr nachází v krizi a že eurozóna nabídla pomoc při jejím řešení. Jak jinak… Rozdíl je však v tom, že aby Kypr mohl počítat s pomocí, měl by zavést jednorázovou daň na vklady na všech bankovních účtech. U vkladů nad 100.000 EUR 9,9% a u menších vkladů 6,75%. Jinak řečeno: již zdaněné peníze všech budou ještě jednou „zdaněny“. Viz zpráva např. ZDE.

Toto navržené opatření se samozřejmě nelíbilo na Kypru snad nikomu a zejména proto, že se rozhodlo v Bruselu stylem „o nás bez nás“. Jednalo se o zcela bezprecedentní požadavek eurozóny, který např. Václav Klaus označuje za ztrátu suverenity a revoluční krok, který je pro další země EU a jejich občany varováním.

Po zveřejnění požadavku eurozóny logicky začali lidé vybýrat peníze ze svých účtů, na což banky reagovali bankovními prázdniny (zavřením bank) a omezením výběrů z bankomatů. Zpráva např. ZDE

Do banky s buldozerem

Reakce lidí

Poté, co kyperský parlament odmítl půjčku Evropské unie a MMF výměnou za zdanění vkladů nad 20 000 eur, řekl německý ministr Wolfgang Schäuble, že v tom případě by se kyperské banky už nikdy nemusely otevřít.

Dvě největší kyperské banky drží už nyní Evropská centrální banka v nouzovém režimu. Pokud podle Schäubleho nebude Nikósie souhlasit s podmínkami půjčky, Evropská centrální banka je odpojí: „Bez peněz od ECB jsou insolventní,“ řekl  Schäuble. Podle webu EUobserver.com dodal, že pomoc od ECB je podmíněna tím, že se uskuteční dlouhodobý záchranný program. Viz zpráva na Novinky.cz
Podobná situace může navíc nastat brzy i v dalších státech eurozóny. Např. ZDE nebo ZDE

Kypr se tedy dál zmítá ve vážných problémech a na scéně se objevuje nový hráč. Pomocnou ruku podává mimo jiné bohatá kyperská církev, která patří k akcionářům bank v zemi. Viz práva např. na Aktuality.cz.

Velmi zajímavý článek: Proč má Kypr problém?

Závěrem
Případ Kypru je v mnoha ohledech výjimečný. Při sledování událostí v této malé zemi naskočí řada otázek. Několik z nich:

Pokud média zveřejní, že dojde k „zdaňování“ vkladů v bankách, jaká bude asi reakce obyvatel? Věděli (mohli předvídat) lidé, kteří požadovali „zdanění vkladů“, že lidé budou hromadně vybírat své peníze? Pokud ano, proč tedy vyvolávat paniku v této malé zemi?

Velmi důležitým okamžikem celého problému na Kypru je nabídka církve na pomoc. Zástupce kyperské ortodoxní církve nabídl zastavit církevní majetek. Podle jednoho z komentátorů by finanční prostředky mohly být investovány do nákupu státních dluhopisů!!! Kyperská církev již vlastní např. nemovitosti, podíly v bankách a pivovar.

Podle biblického principu, že dlužník je otrokem věřitele, si pak člověk lehce uvědomí, kam se celá situace může a bude ubírat.

  • Přísloví  22:7
    Boháč panuje nad chudáky, dlužník se stává otrokem věřitele.

Jedno z aktuálních biblických proroctví ukazuje na skutečnost, že přijde doba, kdy se ke své původní moci (včetně pronásledování) dostane papežství, které vládne nesmírným majetkem. Moc mu bude v budoucnu dána deseti králi (politickými představiteli).

  • Zjevení Janovo  17:12
    Deset rohů, které jsi viděl, je deset králů, kteří se ještě vlády neujali, ale v jedinou hodinu přijmou královskou moc spolu se šelmou.

Co když je případ Kypru záblesk budoucích událostí? Uvidíme!

Případ Kypru potvrzuje, že lidé marně doufají v politické síly tohoto světa.

Tento svět se odvrací od Ježíše Krista, jediného zachránce, a stále doufá v pomoc lidských systémů. Přitom právě Ježíš je jediný, na koho se můžeme 100% spolehnout. Děláme to?

 

Nahoru

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Nastavení vašeho prohlížeče podporuje "cookies" pro optimalizace vyhledávání.

Zavřít