Domů / K zamyšlení / Padá listí – v srpnu
Padá listí – v srpnu

Padá listí – v srpnu

Možná jste si všimli, že se příroda začíná probarvovat do krásných podzimních barev. Nebylo by na tom nic divného, kdyby nebyl srpen. V Prostějově dokonce opadaly javory už v červenci. Viz článek.

Listí padá z bříz, třešní, dubů, jeřabin, objevuje se na kraji silnic a cest. Dokonce i modříny berou za své – typické pro říjen. Ale je druhá polovina srpna!

Co je důvodem? V Prostějově odborníci vyloučili vliv nějakého škůdce nebo  nemoci. Jako o možných důvodech se mluví se o klimatických podmínkách, extrémních změnách počasí, velkém suchu. Pravdou je, že srážky v tomto regionu byly v červenci silně podprůměrné. Viz mapy dole.

A co ostatní místa v ČR? Proč i tam padá listí tak brzy? Že by ze stejných důvodů? Fotografie v článku jsou ze dne 26. 8. 2012 ze středních Čech, kde byly srážky za poslední dva měsíce vesměs průměrné, nebo mírně pod normálem. Viz mapy dole.

Otázka tedy zůstává: proč stromy opadávají tak brzy i v místech s průměrnými srážkami?


Závěrem

Příroda se stále častěji projevuje nestandardně až extrémně. Nedávno vyšel článek na toto téma na National Geographic a na Dobakonce.cz vyjde brzy krátký výňatek.

Ať už je příčina padání listí v létě jakákoliv, jedná se o nezvyklý a smutný pohled, i když to možná s některými lidmi ani nehne. Adam však plakal nad prvním spadlým listem, protože viděl následky svého hříchu. I na tomto příkladu si můžeme uvědomit, jak se posunulo naše vnímání a citlivost.

„Při pohledu na vadnoucí květinu a padající list cítil Adam a jeho žena nad těmito prvními známkami rozkladu hlubší lítost, než jakou dnes lidé pociťují na svými mrtvými. Když košaté stromy shazovaly své  listí, uvědomili si strašnou skutečnost, že smrt je údělem živého.“ EGW Na úsvitu dějin – 3. kapitola, str. 30.

 

Nahoru

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Nastavení vašeho prohlížeče podporuje "cookies" pro optimalizace vyhledávání.

Zavřít